Scan-Cast Pilate Ella-satulatuoli ylläpitää toimintakykyä istuvissa työympäristöissä lieventämällä istumisen ei-toivottuja vaikutuksia. Tuolin keinuva liike parantaa nestekiertoa ja syvien lihasten kuntoa sekä vähentää lihasten staattista jännitystä ja nikamiin kohdistuvaa painetta. Satulatuoli mukailee istujan liikkeitä ja säilyttää selän luonnollisen notkon.
Pilate Ellalla voi keinua edestakaisin. Keinujan pitää kontrolloida liikettä keskivartalon lihaksilla, jolloin istuminen on aktiivista ja kehittää erityisesti syviä vatsalihaksia. Keinuva liike parantaa tutkitusti keskittymistä, joten sillä on vaikutuksia vireystasoon ja työtehoon.
Tuolissa oleva kaareva tuki on huomaamaton, mutta nojatessa se antaa tarvittavan tuen ristiselälle. Tuen tarkoitus on tukea ensisijaisesti ristiselkää ja estää selän haitallisen pyöristymisen. Tuki hyödyttää erityisesti niitä, jotka totuttelevat istumaan tuolilla tai niitä joiden keskivartalon lihakset eivät tue oikeaa istuma-asentoa.
Tuolissa on vain yksi vipu, istumakorkeuden säätö. Mekanismi säätää automaattisesti istuinkulman.
| Istuin | Selkänojallista Pilate-satulatuolia saa sekä StepSit-, StepFit- että StepArt-istuimilla. Kaikissa istuimissa on vaahtomuovipehmuste. Verhoiluvaihtoehdot ovat keinonahka ja kangas. Istuin on verhoiltavissa myös antibakteerisella Silvertex-vinyylikankaalla. |
|---|---|
| Jalusta | Vakiojalusta koostuu 610 mm kirkkaasta alumiiniristikosta, vapaasti pyörivistä pehmeäreunaisista 65 mm avopyöristä sekä kirkkaasta 200 mm kaasujousesta mustalla muovisuojuksella. |
| Mitat | Istuinkorkeus n.600-780mm |
| Lisävarusteet | 140 mm kaasujousi |